Istorija automobila – Da li mislite da znate sve?
Marija Milic 11 februara, 2025

Automobili su postali deo svakodnevice, ali istorija automobila krije mnoge zanimljive detalje. Inovacije koje danas smatramo standardom nekada su bile revolucionarne ideje. Od prvog električnog vozila iz 1832. godine do izuma brisača vetrobranskog stakla koje je osmislila žena – istorija automobila obiluje pričama koje nisu svima poznate. Da li ste znali da je prvo putovanje automobilom izvela Bertha Benz, supruga Karla Benca, bez njegovog znanja? Ili da su anti-blok kočnice postojale pre više od 50 godina? Svaka od ovih inovacija oblikovala je način na koji danas vozimo. U nastavku otkrivamo zanimljive činjenice o automobilima i ljudima koji su ih unapredili. Ako vas zanima više o održavanju vozila, pogledajte ponudu na AutoDelovi i saznajte kako da vaš automobil bude u savršenom stanju.
Maeri Andreson – žena koja je izmislila brisače za vetrobransko staklo
Istorija automobila obeležena je sa Meri Anderson koja je bila preduzimljiva žena. Ona je 1903. godine osmislila prvi funkcionalni sistem brisača za vetrobransko staklo. Inspiraciju je dobila tokom putovanja tramvajem po Njujorku, kada je primetila da vozač mora da zaustavlja vozilo i ručno briše staklo kako bi imao bolju vidljivost po kiši i snegu.

Njen izum sastojao se od gumene ručice pričvršćene na metalnu polugu, koja se ručno pokretala iz unutrašnjosti vozila. Sistem je omogućavao vozaču da brzo očisti staklo bez izlaska napolje. Iako je dobila patent, proizvođači automobila tada nisu pokazali interesovanje, smatrajući da uređaj nije praktičan. Tek godinama kasnije, brisači su postali standardna oprema u automobilima, ali bez ikakve koristi za Meri Anderson, čiji je patent istekao pre nego što je industrija prepoznala vrednost njenog izuma.
Anti blok kočnice stare su više od 50 godina
Anti-blok kočnice (ABS) predstavljaju jednu od najvažnijih inovacija u automobilskoj bezbednosti. Ovaj sistem sprečava blokiranje točkova prilikom naglog kočenja, omogućavajući vozaču bolju kontrolu nad vozilom. ABS smanjuje rizik od proklizavanja i skraćuje zaustavni put na klizavim podlogama.
Prva verzija ovog sistema razvijena je za avijaciju, kako bi se sprečilo zanošenje aviona pri sletanju. Tokom 1950-ih i 1960-ih, tehnologija je prilagođena za drumska vozila, ali je u početku bila preskupa za masovnu proizvodnju. Takođe, prvi serijski automobil sa ABS sistemom predstavio je BMW 1978. godine, u saradnji sa kompanijom Bosch. Ova inovacija ubrzo je postala standard u premijum vozilima, a danas se nalazi u gotovo svim automobilima. Njegova primena značajno je poboljšala bezbednost na putevima i smanjila broj nesreća izazvanih nekontrolisanim blokiranjem točkova.
1832. godine nastaje prvo električno vozilo
Prvo električno vozilo nastalo je još 1832. godine, a osmislio ga je škotski pronalazač Robert Anderson. Njegov prototip koristio je sirove baterije za napajanje, ali zbog ograničene tehnologije punjenja, vozilo nije bilo praktično za široku upotrebu. Do kraja 19. veka, električni automobili su postali popularni, posebno u gradovima, jer su bili tihi, ekološki prihvatljiviji i lakši za vožnju od automobila s unutrašnjim sagorevanjem. Početkom 20. veka, modeli poput onih koje je proizvodila kompanija Baker Electric privukli su pažnju bogatih vozača, uključujući i Tomasu Edisona.

Međutim, otkriće jeftinije nafte i masovna proizvodnja Fordovog modela T učinili su benzinske automobile dostupnijim, što je dovelo do pada interesovanja za elektromobile. Tek u 21. veku, uz napredak u baterijskoj tehnologiji i ekološku svest, električni automobili su se vratili u centar pažnje, postajući ključni deo budućnosti auto-industrije.
Bertha Benz i prvo automobilsko putovanje
Istorija automobila ne bi bila ista bez hrabrog poduhvata Berte Benz. U avgustu 1888. godine, bez znanja supruga Karla Benca, uzela je njegov izum – Benz Patent-Motorwagen – i krenula na put od Manhajma do rodnog grada Forcajma, prešavši oko 106 kilometara.
Tokom putovanja, pokazala je kako automobil može biti koristan u svakodnevnom životu. Koristila je apoteku u Vizlohu da natoči gorivo (ligroin), što se danas smatra prvom benzinskom stanicom. Takođe je popravljala vozilo usput, čime je dokazala da su sitni problemi rešivi. Njeno putovanje bilo je ključni trenutak za promociju automobila. Nakon njenog uspeha, javnost je počela da prihvata ideju drumskih vozila, a Karl Benz je dobio priznanje za svoju inovaciju. Zahvaljujući Berthi, automobil je ubrzo postao deo svakodnevice.
Auto kuća Ševrolet i prvi radio
Istorija automobila obiluje inovacijama koje su promenile način na koji doživljavamo vožnju, a jedna od njih je auto radio. Prvi auto radio predstavila je kompanija Ševrolet 1922. godine, omogućavajući vozačima i putnicima da uživaju u muzici i vestima tokom putovanja.

Tokom decenija, auto radio se razvijao – od jednostavnih AM prijemnika, preko stereo FM sistema, do kasetofona, CD plejera i današnjih multimedijalnih ekrana sa Bluetooth povezivanjem i internet strimingom. Ova tehnologija ne samo da je učinila vožnju prijatnijom već je imala veliki uticaj na muzičku i zabavnu industriju, podstičući širenje popularnih pesama i radijskih emisija.
Automobilom kroz vreme
Automobili su danas neizostavan deo života, ali kada je u pitanju istorija automobila, iza nje stoje manje poznate priče i inovacije koje su oblikovale industriju. Od prvog električnog vozila iz 1832. godine do uvođenja ABS kočnica i auto radija, svaka nova tehnologija donela je promene koje su poboljšale bezbednost i udobnost vožnje.