Kvarovi nemačkih vozila – koji su najčešći?

Nevena 19 februara, 2025

Kvarovi nemačkih vozila – koji su najčešći?

Nemačka vozila su možda poznata po kvalitetu, izdržljivosti i inženjeringu. Ali, kao i svaki drugi automobil, mogu da se suoče sa problemima. Ima kvarova koji su specifični za određene marke, kao i onih univerzalnih za sve brendove. Ako želite da izbegnete skupe popravke, važno je da znate koji su najčešći kvarovi nemačkih vozila. Zato ćemo se fokusirati na nekoliko ključnih problema, podelićemo par odličnih saveta za njihovu prevenciju, i naučiti vas koji AutoDelovi mogu značajno doprineti održavanju vozila u dobrom stanju.

Problemi sa elektronikom: Najčešći kvarovi na nemačkim vozilima

Elektronika je ključna kod svih modernih automobilima, pa tako vozila nemačkih proizvođača nisu izuzetak. S obzirom na to da su opremljena naprednim tehnološkim sistemima, nisu im strani ni problemi u tom području. Među najčešćim kvarovima spadaju problemi sa senzorima, ekranima na komandnoj tabli, greške u računarima vozila, ali i kvarovi na sistemima koji pomažu vozaču. Na primer, mnogi vlasnici Audija i BMW-a prijavljuju da senzori za parking ili sistemi za stabilnost prestanu da rade bez nekog očiglednog razloga.

Audi na parkingu.
Problemi sa parking senzorima su česti kod nemačkih automobila kao što je Audi.

Takođe, problemi sa akumulatorima koji napajaju elektronske komponente mogu izazvati iznenadna isključenja sistema. Ovi kvarovi mogu biti teški za dijagnostikovanje jer se često javljaju i nestaju bez upozorenja, ali važno je pratiti simptome i na vreme zameniti dotrajale delove. U koliko, pak, to niste uradili na vreme, u našoj ponudi delova za nemačka putnička vozila naći ćete sve što vam je potrebno.

Kvarovi na vešanju i trapu: Da li je udobnost ugrožena?

Vešanje i trap su delovi vozila koji su posebno izloženi naprezanjima na srpskim, ali i nemačkim, putevima. Kvarovi na ovom delu vozila mogu ozbiljno uticati na udobnost vožnje, kao i na bezbednost. Na nemačkim vozilima, kao što su Mercedes-Benz i Volkswagen, česti su problemi sa amortizerima, oprugama, pa i čak nosivim delovima vešanja. Prvi znaci problema obično su neudobna vožnja, zvuci poput lupanja ili škripanja tokom vožnje po neravnom terenu, ili loša kontrola vozila pri skretanju.

Kvarovi nemačkih vozila na motorima i sistemu ubrizgavanja

Motori nemačkih vozila, kao što su BMW, Audi i Volkswagen, poznati su po svojoj snazi i efikasnosti. Ipak, ni oni nisu imuni na probleme. Najčešći kvarovi odnose se na sistem ubrizgavanja goriva i senzor pritiska, koji mogu dovesti do smanjenja performansi i povećane potrošnje goriva.

Šta se nalazi ispod haube?
Nemačka vozila neretko pate od kvara na motoru.

Problem može nastati i zbog zagađenih dizni koje uzrokuju nisku efikasnost u sagorevanju. Uz to, visoke temperature mogu dovesti do pregrevanja motora, koje sa sobom povlači oštećenja glave cilindra ili dihtunga.

Menjači i kvačilo: Šta kada prestane da menja brzine?

Kada su u pitanju najčešći kvarovi nemačkih vozila, ne smemo izostaviti probeleme sa menjačem ili kvačilom. Oni su, usput, i jedni od najočiglednijih kvarova sa kojima se možete susresti. Kod modela kao što su Audi A4 ili BMW 3, problemi sa menjačima mogu početi sa laganim zujanjem pri promeni brzina ili problemima sa stiskanjem kvačila. U slučaju automatskih menjača, možete primetiti da vozilo kasni u prebacivanju brzina. Ovo ukazuje na problem sa elektronikom menjača ili oštećenje unutrašnjih delova. Kod manuelnih, sa druge strane, često je problem u kvačilu, koje vremenom gubi efikasnost i zahteva zamenu.

Električni i hibridni modeli – specifični kvarovi nemačkih vozila

Sa sve većim brojem električnih i hibridnih vozila na tržištu, i nemački brendovi imaju svoja specifična pitanja vezana za iste. Jedan od najvećih izazova kod električnih automobila je kvar na baterijama, čije popravke mogu biti veoma skupe. Problem takođe može nastati zbog neadekvatnog punjenja ili prekomernog pražnjenja baterije, a to skraćuje njen vek trajanja. Hibridni automobili, sa druge strane, mogu imati probleme sa povezivanjem električnog i benzinskog sistema, što u većini slučajeva uzrokuje nestabilnost u performansama vozila.

Problemi kod nemačkih kamiona sa prikolicom

Kada su u pitanju nemačka vozila, tu su naravno i kamioni i prikolice. Nemački brendovi, poput Mercedes-Benz Actros ili MAN TGX suočavaju se sa specifičnim problemima. Jedan od najčešćih kvarova odnosi se na kočioni sistem, jer su kočnice pod velikim opterećenjem.

Nemački kamion sa prikolicom
Nemački kamioni sa prikolicom često imaju problem sa kočnicama.

Kvarovi kao što su istrošene kočione pločice, oštećeni kompresori ili problemi sa ABS sistemom mogu ugroziti bezbednost za tili čas. Sa druge strane, tu su i električni problemi, poput kvarova na akumulatorima ili generatorima, koji mogu dovesti do prekida vožnje. Povrh svega, vešanje i trap često trpe zbog težine tereta, pa se mogu pojaviti još i oštećenja amortizera ili opruga.

Kako izbeći veće probleme?

Kvarovi nemačkih vozila, naravno, mogu se izbeći, a redovno održavanje je od ključne važnosti. Preporučuje se da nivo ulja proveravate svakih 5.000 do 10.000 kilometara i menjate ga, zajedno sa filterima, svakih 10.000 do 15.000 kilometara. Kočione sisteme i gume, sa druge strane, treba proveravati na svakih 10.000 kilometara. Kočione pločice obično traju od 30.000 do 50.000 kilometara, dok gume treba menjati nakon 3 do 5 godina, ili kada se gazni sloj istroši.

Elektronske komponente, kao što su senzori i računar vozila, trebalo bi proveravati svakih šest meseci, naročito jer kvarovi na elektronici mogu biti česti. Takođe, problemi sa letvama volana se ne smeju zanemariti, jer mogu imati najveće posledice. Ne zaboravite da korišćenje kvalitetnih auto delova prilikom zamene dotrajalih komponenata može značajno doprineti dugoročnom očuvanju vozila.

Preporuke za produženi vek vašeg nemačkog vozila

Naravno, da biste uživali u dugom životnom veku svog nemačkog vozila, važno je da se odnosite prema njemu sa pažnjom. Osim što treba redovno proveravati stanje elektronike, vešanja, motora i menjača, naš najveći savet je ipak: vozite sa oprezom. Izbegavajte nagla ubrzanja i kočenja kako biste smanjili habanje delova. Još jedan koristan korak je redovno čišćenje sistema za ubrizgavanje goriva i proveravanje sistema hlađenja motora. To će vam pomoći da izbegnete mnoge potencijalne probleme. S malo pažnje i ulaganja, vaš automobil će vam dugo služiti bez većih problema.

Potrebni su vam delovi?

Kada je u pitanju zamena delova na vašem vozilu, važno je izabrati samo visokokvalitetne komponente koje će osigurati dugotrajnost vašeg automobila. Bilo da vam je potrebna zamena menjača, kočionih pločica, ili nečeg drugog, a našem sajtu ćete pronaći širok asortiman pouzdanih i kvalitetnih delova za vašeg mezimca. Ako imate bilo kakvih problema ili pitanja, naš tim je uvek spreman da vam pomogne. Kontaktirajte nas bez oklevanja – tu smo da pružimo najbolje rešenje za vaš automobil i vaš mir.

Ključne reči :